Dotychczasowe badania ewolucji zatrudnienia nierejestrowanego sugerują, że w miarę wzrostu (spadku) bezrobocia rośnie (spada) zatrudnienie w szarej strefie. Czy nasi respondenci, długoletni obserwatorzy rynku pracy, potwierdzają istnienie tej zależności? Na to pytanie odpowiedziało 337 respondentów.
Prawie 50% respondentów potwierdza sformułowaną wyżej tezę: liczba (odsetek) bezrobotnych pracujących w szarej strefie zwiększa się, gdy rośnie bezrobocie. Dalsze 26% stwierdza, że liczba nierejestrowanych zatrudnionych rośnie, gdy rośnie bezrobocie i zmniejsza się, gdy bezrobocie spada. Natomiast 14% respondentów uznaje, że spadkowi bezrobocia towarzyszy spadek zatrudnienia nierejestrowanego.
Sondaż w pełni potwierdza tezę o współzależności wzrostu liczby pracujących w sposób nierejestrowany w warunkach zwiększania się bezrobocia. Dzieje się tak głównie dlatego, że przy rosnącym bezrobociu zmniejszają się możliwości pracy w sferze rejestrowanego zatrudnienia i ludzie poszukują pracy, jakiejkolwiek pracy, także w szarej strefie. Jeżeli tak, to zmniejszenie bezrobocia może być skutecznym środkiem ograniczenia zatrudnienia w szarej strefie.
Leave a reply