Część środków może być skierowana na realizację jednych celów, a pozostała część na realizację innych celów. Nie można natomiast tych samych środków skierować równocześnie do różnych dziedzin i realizować różne cele, podobnie jak człowiek nie może jednocześnie przeby-wać w dwóch różnych miejscach.
Każdy podmiot gospodarczy dysponujący określonymi środkami stara się rozdzielić je tak, aby uzyskać z tego tytułu najwyższe efekty ekonomiczne i w ten sposób możliwie najlepiej realizować swoje cele. Rozdział, czy też rozdysponowanie środków pomiędzy różne konkurujące cele, nazywa się w ekonomii alokacją.
Dla gospodarstwa domowego tym celem jest maksymalizacja użyteczności na-bywanych dóbr, czyli maksymalizacja płynącego stąd zadowolenia. Dla przedsię-biorstwa podstawową funkcją celu jest maksymalizowanie zysku z działalności go-spodarczej .
Można więc najkrócej powiedzieć, że ekonomia stawia sobie za cel sformułowanie teorii racjonalnego gospodarowania rzadkimi środkami, mającymi alternatywne zastosowanie. Z pełną racjonalnością mamy wówczas do czynienia, gdy znajdziemy optymalną alokację środków, czyli najlepszą z możliwych. Z danego zasobu środków uzyskuje się wówczas maksymalne efekty bądź też dane efekty mogą być osiągnięte za pomocą najmniejszego nakładu środków. Teoria ekonomii pokazuje więc stany idealne lub rozwiązania najlepsze i w tym sensie wskazuje drogę lub metodę postępowania podmiotom gospodarczym, co umożliwia maksymalizowanie przez nie funkcji celu bądź minimalizowanie ponoszonych nakładów.
Współczesne kierunki ekonomii zajmują się nie tylko samą teorią wyboru eko-nomicznego dokonywanego w stanie równowagi przez poszczególne podmioty gospo-darcze, lecz także w stanie nierównowagi. Analizują one społeczno-ekonomiczne skutki nierównowagi oraz mechanizmy przywracające stany równowagi. Wskazują także na potrzebę tworzenia określonych instytucji oraz prowadzenia określonej polityki wspomagającej lub korygującej działanie mechanizmów tynkowych, jak również za-pewniających podmiotom gospodarczym korzystniejsze warunki funkcjonowania.
Leave a reply