Badania przeprowadzone przez GUS wykazują ścisły związek między sezonowością a zatrudnieniem nierejestrowanym. Respondenci całkowicie potwierdzają tę współzależność na podstawie własnych obserwacji i aż 96% udzieliło pozytywnej odpowiedzi. Jest to jedna z nielicznych kwestii, które nie wzbudzają kontrowersji.
Zgodnie z opiniami respondentów największe zatrudnienie nierejestrowane odnotowano w miesiącach od maja do sierpnia. Krzywa ta nie różni się od dotychczasowych wyników obserwacji GUS.
Porównano wyniki przeprowadzonego sondażu z badaniami GUS z 2004 r, (wykres 5.1). Kształt krzywych sezonowości jest podobny (A i B). Krzywa (B) sugeruje, że znacznie zmniejsza się odsetek pracujących w sposób nierejestrowa- ny w styczniu i lutym, natomiast znacznie zwiększa się ten odsetek w kwietniu i miesiącach letnich (V-VIJ).
I wreszcie zapytano, w których miesiącach następuje redukcja zatrudnienia nierejestrowanego. Według badanych największa redukcja jest od stycznia do marca i od października do grudnia. I ten proces ilustruje wykres 5.1.
Leave a reply