Badania w pełni potwierdzają wybitnie sezonowy charakter pracy nierejestrowanej. Stwierdzenie to ma ważne znaczenie, gdyż sugeruje, że zmniejszenie zatrudnienia nierejestrowanego napotyka czynniki klimatyczne, względnie niezależne od polityki społeczno-gospodarczej, płacowej, zatrudnieniowej i postaw ludzi.
Zadano dwa pytania. Pierwsze, ogólne – czy są jakieś osoby, którym szczególnie nie wypada zatrudniać pracowników nierejestrowanych. Aż 84,9% udzieliło odpowiedzi pozytywnej tylko 14,6% było zdanie, że nie ma takich osób, co pośrednio podkreśla ich pozytywny stosunek do zatrudniania pracowników nierejestrowanych.
Drugie pytanie brzmiało: komu, konkretnie, nie wypada zatrudniać pracowników nierejestrowanych? Podsumowanie odpowiedzi zawiera tabela 5.4.
Jak widać, ludziom pełniącym zawody zaufania społecznego lub zawody o dużym prestiżu społecznym i ekonomicznym nie wypada zatrudniać pracowników nierejestrowanych. Taką opinię wyraża od 52% do 82% respondentów. Jednakże znamienny jest ostatni wskaźnik w powyższej tabeli. Tylko nieco ponad 1/4 respondentów stwierdza, że innym osobom też nie wypada zatrudniać pracowników nierejestrowanych. Pośrednio oznacza to, że 3/4 naszych respondentów nie potępia zatrudnienia nierejestrowanego poza osobami zaufania publicznego. Polska nie różni się pod tym względem od innych krajów Europy.
Leave a reply