Szara strefa – rzeczywiste oferty część 2

W trakcie prowadzonych rozmów pracodawca bądź otwarcie mówił, że nie podpisuje żadnej umowy (67% ofert pracy nierejestrowanej), bądź – zapytany wprost – nie udzielał jasnej odpowiedzi i nie chciał na ten temat rozmawiać przez telefon (17% ofert pracy bez rejestracji). W innych przypadkach odpowiadał wymijająco, że umowa będzie miała charakter umowy ustnej/licencyjnej/umowy o współpracę/kontraktowej/oświadczenia lub innej, nie podając bardziej precyzyjnych wyjaśnień. Dość często pracodawcy proponowali przez pierwsze miesiące pracę bez jakiejkolwiek umowy, uzasadniając to tym, że jest to okres próbny. W odniesieniu do prac sezonowych, przede wszystkim w rolnictwie, padały takie wyjaśnienia na pytanie o formę zatrudnienia:

– Jest to praca sezonowa, dlatego nie ma żadnej umowy.

– Pieniądze są wypłacane bez niczego, od razu na fajrant.

W niektórych przypadkach pracodawcy wyjaśniali poszukującemu pracy, że podpisanie umowy wiąże się z wysokimi dodatkowymi i niepotrzebnymi kosztami (5% ofert pracy nierejestrowanej). Poniższy wykres ilustruje strukturę ofert pracy nierejestrowanej według miesięcy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>