5. Jak regulować dopływ pieniądza do gospodarki narodowej, aby nie doprowadzić do jego nadmiaru (co prowadzi do inflacji) lub niedoboru (co wywołuje defla- cję)?
6. Jak sfinansować ewentualny deficyt budżetu państwa bez drukowania pustego pieniądza i rozkręcania inflacji?
7. Dlaczego równoważenie strumieni dochodów pieniężnych i strumieni dóbr i usług ma tak istotne znaczenie ekonomiczne w każdej gospodarce narodowej?
8. Dlaczego ceny rynkowe wykazują tendencję rosnącą, jakie wywołuje to skutki i jakie są możliwości przeciwdziałania wzrostowi cen?
9. Skąd bierze się bezrobocie, dlaczego państwo dąży do jego zmniejszenia i w jaki sposób może ono otaczać ochroną socjalną ludzi pozbawionych pracy lub niezdolnych do wykonywania zawodu?
10. Jakie niedostatki z punktu widzenia dobrobytu ekonomicznego i sprawiedliwości społecznej wynikają z działania czystego mechanizmu rynkowego i jaką rolę może odegrać interwencja państwa w tych dziedzinach?
11. Dlaczego kraje są zainteresowane w międzynarodowej współpracy i dążą do stworzenia zintegrowanych wspólnot lub unii gospodarczych?
12. Jaką rolę spełniają międzynarodowe instytucje w rodzaju Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego we współczesnej gospodarce światowej?
13. Jakie przełomowe zmiany dokonały się w rozwiniętych krajach zachodnich po II wojnie światowej?
Leave a reply